Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - wzór, wniosek

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dzięki swym licznym zaletom z każdym rokiem zyskują na popularności w miejscach, gdzie przyłączenie się do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej jest niemożliwe. Tania eksploatacja, nieuciążliwa praca i ekologiczny charakter to tylko niektóre z walorów. Jeżeli decydujemy się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków pierwszym etapem powinien być wybór przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to bardzo ważna decyzja, gdyż tylko wybór jakościowego urządzenia zapewni bezawaryjną pracę i zadowolenie z inwestycji. Kolejny krok związany z formalnościami to zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej opisano wymagane formalności dokumenty jakie musi spełnić każdy przyszły inwestor.
Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków - wzór, wniosek

Zgłoszenie czy pozwolenie?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, zgodnie z którym przydomowe oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 7,5 m3 na dobę nie wymagają pozwolenia na budowę lecz zgłoszenia. Właściwym organem gdzie należy dokonać zgłoszenia jest Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta (w przypadku miast funkcjonujących na prawach powiatu). Jeżeli planujemy budowę domu najlepiej jest już na etapie projektu budowlanego uwzględnić przydomową oczyszczalnię jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. W takiej sytuacji uzyskując pozwolenie na budowę domu, jednocześnie są załatwione formalności ze zgłoszeniem oczyszczalni.

Wymagane dokumenty
Do zgłoszenia potrzebna jest mapka projektowa (jeżeli akurat taką posiadamy) lub opiniodawcza. Z wydziału geodezji w Starostwie Powiatowym należy po uiszczeniu opłaty pobrać mapkę opiniodawczą działki. Na mapce należy nanieść przydomową oczyszczalnię oraz miejsce odprowadzenie oczyszczonych ścieków. Planując miejsce dla oczyszczalni oraz rozsączenia należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości od infrastruktury. Podstawowe odległości jakie należy zachować wynoszą:
- min. 2 m pomiędzy przydomową oczyszczalnią a drogą i granicami działki sąsiedniej,
- min. 15 m pomiędzy oczyszczalnią a studnią wodociągową oraz 30 m między miejscem rozsączenia a studnią wody pitnej,
- korpus oczyszczalni powinien znajdować min. 1,5 m o rur z gazem i wodą, oraz 0,8 m od kabli elektrycznych.

Oprócz mapki należy dostarczyć do urzędu:
- druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
- druk oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- opis techniczny przydomowej oczyszczalni ścieków.

Procedura zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni przebiega w trybie milczenia. Po upływie 21 dni od chwili złożenia wszystkich dokumentów brak sprzeciwu oznacza, że można montować oczyszczalnię. Należy pamiętać, że nie zawsze wystarczy zgłoszenie oczyszczalni. Jeżeli planowane jest odprowadzenie oczyszczonych ścieków do rzeki, rowu melioracyjnego lub poza obszar gruntu stanowiącego własność inwestora wymagany jest operat wodnoprawny.

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi ze zgłoszeniem budowy. Firma Traidenis-Pol już od ponad 12 lat świadczy kompleksowe usługi związane z projektowaniem, montażem i serwisem przydomowych oczyszczalni. Posiadamy sieć lokalnych, autoryzowanych dystrybutorów. Zapraszamy do kontaktu w celu odbycia wizji lokalnej i uzyskania darmowej wyceny inwestycji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów