Własna oczyszczalnia ścieków 

Posiadacze posesji bez możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej mają do wyboru dwa rozwiązania: montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Użytkowanie szamba jest kosztowne uciążliwe. Wymaga wzywania obsługi asenizacyjnej zazwyczaj co 2-4 tygodnie w celu opróżniania. Jednorazowy koszt takiej usługi wynosi około 200 do nawet 400 zł, co sprawia, że jest kosztowne w eksploatacji. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej opisano od czego zacząć działania dążące do posiadania własnej oczyszczalni ścieków.
Własna oczyszczalnia ścieków 

Podstawowe formalności
Montaż własnej oczyszczalni ścieków jest możliwy tylko w miejscach, gdzie nie można przyłączyć się do kanalizacji sanitarnej oraz plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje jej budowy lub zakazuje budowę oczyszczalni. Przydomowa oczyszczalnia o przepustowości do 7,5 m3 na dobę nie wymaga zgłoszenia budowy, wystarczy zgłoszenie. Takiego zgłoszenia dokonuje się w Starostwie Powiatowym. Procedura odbywa się w trybie milczącym i po 21 dniach od złożenia wniosku brak odpowiedzi oznacza, że można montować oczyszczalnię. Wybierając miejsce na działce dla oczyszczalni należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości oczyszczalni od infrastruktury:
- min. 15 m od studni wodociągowej;
- min. 30 m odległości między studnią wody pitnej, a systemem odprowadzenia oczyszczonych ścieków;
- min. 2 m od granicy posesji, ciągu pieszego oraz drogi;
- min. 1,5 m od rurociągów z gazem i wodą;
- min. 0,8 m od kabli elektrycznych.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
Z dostępnych na rynku oczyszczalni można wyróżnić dwa podstawowe typy: oczyszczalnie drenażowe i przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków. Oczyszczalnie drenażowe to najtańszy i najmniej skuteczny sposób oczyszczania ścieków. W ich budowie wyróżniamy osadnik gnilny i system drenaży rozsączający. Montaż oczyszczalni drenażowych jest możliwy tylko na dużych działkach o korzystnych warunkach, czyli niskim poziomie wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem. Ze względu na niską efektywność oczyszczania ścieków jest zakaz montażu oczyszczalni drenażowych na terenach aglomeracji. Rozwiązaniem zdecydowanie bardzie ekologicznym i trwalszym są biologiczne oczyszczalnie ścieków. Z tego rodzaju urządzeń wypływa woda drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać na cele gospodarcze. Montaż oczyszczalni biologicznej jest możliwy praktycznie w każdych warunkach gruntowo-wodnych oraz zajmują niedużą powierzchnię działki. Jedyną wadą względem oczyszczalni drenażowych jest wyższy koszt inwestycji. Rekompensuje to trwałość całego systemu.

Na wybór przydomowej oczyszczalni ścieków na wpływ wiele czynników. Wielkość działki niejednokrotnie nie pozwala na montaż oczyszczalni drenażowej. Poza tym wybierając oczyszczalnię należy zwrócić uwagę jakość urządzenia i wygodę użytkowania. Przydomowa oczyszczalnia ścieków firmy Traidenis –Pol wyróżnia się brakiem osadnika wstępnego. Nie zachodzą beztlenowe procesy co przekłada się na bezzapachową pracę oczyszczalni i brak konieczności dosypywania biopreparatów. Osad nadmierny wystarczy wybrać raz do roku. Główną cechą oczyszczalni NV jest prosta budowa. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa napowietrzająca ścieki. Dlatego urządzenie NV charakteryzuje się bezawaryjną pracą i brakiem kosztownych serwisów. Na przydomową oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów