Przed rozpoczęciem prac związanych z instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków musimy dowiedzieć się czy nasz projekt oczyszczalni nie będzie kolidował z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni. Na ten moment prawo nie wymaga od nas pozwolenia na budowę, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces załatwiania formalności. Po stronie inwestora leży zgłoszenie, czyli złożenie kompletu dokumentów w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Od tego momentu musimy odczekać 21 dni na tzw. „milczącą zgodę”. W przypadku braku informacji ze strony urzędu o jakichkolwiek przeciwwskazaniach możemy legalnie rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto pamiętać, że w przypadku nowych budynków sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Wystarczy w dokumentacji projektowej wskazać oczyszczalnię jakoś podstawowe źródło odprowadzające zanieczyszczenia.
Aby mieć pewność, że przydomowa oczyszczalnia została legalnie wybudowana zadbaj o to, by usytuować ją zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania, a także tymi budowlanymi. Pamiętaj o zachowaniu odległości oczyszczalni od poszczególnych elementów ulokowanych na działce, które wynoszą odpowiednio:
Po dokonaniu montażu całej instalacji, ale przed jej uruchomieniem można przystąpić do procedury odbioru oczyszczalni ścieków. Tej dokonuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w przypadku nowo powstałych domów. Obiekty już istniejące nie wymagają odbioru przez żadne instytucje. Wystarczy zgłosić do Urzędu Miasta lub Gminy wybudowanej oczyszczalni na specjalnym druku i odczekać 30 dni. Jeśli właściwy urząd nie zgłasza sprzeciwu można zacząć legalnie korzystać z całej instalacji. Składając dokumenty do Powiatowego Nadzoru Budowlanego koniecznie dołącz wszystkie informacje o zamontowanym systemie. Inspektor gruntownie sprawdzi, czy dokumenty odpowiadają rzeczywistości. Jakie dokumenty należy złożyć, by rozpocząć proces odbioru technicznego?
Przed przystąpieniem do prac ziemnych i montażu samej oczyszczalni pamiętajmy o kwestiach formalnych. Znajomość przepisów budowlanych w tej kwestii oraz wymogów prawnych jest niezbędna, by uniknąć problemów i bez przeszkód przeprowadzić całą inwestycję. Budowa oczyszczalni w rzeczywistości nie jest skomplikowanym zadaniem. Firmy montujące urządzenia tego typu zawsze służą poradą w razie wątpliwości i chętnie udzielą wsparcia w tej materii. Warto też przed przystąpieniem do zadania skontaktować się z właściwym urzędem, na którego terenie znajduje się nasza posesja i dopytać o szczegóły, pobrać odpowiednie druki, nie martwiąc się o to, że czegoś nie dopilnowaliśmy lub zrobiliśmy źle.