Przydomowa oczyszczalnia ścieków - dofinansowanie - aktualne możliwości 2020

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest przyszłościową inwestycją, której popularność na terenach nieskanalizowanych wzrasta z roku na rok. Mimo, iż pociąga to za sobą znaczne koszty w porównaniu do budowy szamba, to tania eksploatacja zdecydowanie przemawia za wyborem przydomowej oczyszczalni. Jest to również zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia środowiska. Obecnie istnieją różne formy finansowego wsparcia dla budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Chodzi tu o dofinansowanie oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - dofinansowanie - aktualne możliwości 2020

Dofinansowanie - czy na każdą przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wniosło wiele zmian również w sektorze ochrony środowiska. Dotyczyło to zaostrzenia norm oraz wyższych wymagań co do jakości oczyszczonych ścieków. Dawne, nieszczelne szamba nie mają racji bytu, a ich użytkowanie grozi karami za zanieczyszczanie środowiska. Przydomowe oczyszczalnie ścieków na które istnieje możliwość otrzymania dofinansowania muszą posiadać znak CE oraz być zgodne z normą PN-EN 12566 „Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50”. Efektywność przydomowej oczyszczalni ścieków musi być potwierdzona przez laboratorium notyfikowane, a producent zobowiązany jest do wystawienia Deklaracji właściwości użytkowych.

Gdzie ubiegać się o fundusze?
W pierwszej kolejności o możliwości otrzymania dofinansowania na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy dowiadywać się w urzędach gminy. To właśnie gmina stara się o środki na dofinansowanie, a pochodzą one z:
- funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, głównie z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które przyznawane są na duże projekty;
- Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
- Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej;
- środków własnych, kredytów.

Największe szanse na przyznanie dofinansowania mają gminy o rozproszonej budowie, gdzie budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalna. Decydując się na budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni warto dowiedzieć się czy taki program nie jest lub w najbliższym czasie nie będzie realizowany, ponieważ możliwość otrzymania dofinansowania nie działa wstecz i urządzenia zamontowane nie biorą udziału w programie. W zależności od gminy dotacje przyznawane są kwotowo lub procentowo. Istnieje możliwość otrzymania nawet 80% środków kwalifikowanych. Wnioski o dofinansowanie są do pobrania na stronie internetowej lub bezpośrednio w urzędzie. Formą wsparcia jest refundacja, czyli inwestor musi dysponować własnymi środkami. Dokumentami niezbędnymi do rozliczenia dofinansowania jest protokół odbioru, faktury, rachunki. Jeżeli gmina nie prowadzi programu dofinansowania przydomowych oczyszczalni, można skorzystać z pomocy w postaci kredytu na preferencyjnych warunkach np. w Banku Ochrony Środowiska. Ubieganie się o dofinansowanie wiąże się z prawidłowym wypełnieniem wymaganych dokumentów. Małe uchybienie w postaci braku podpisu może zaważyć o odrzuceniu wniosku. Dlatego firma Traidenis-Pol służy pomocą i doświadczeniem w ubieganiu się o dofinansowanie na każdym etapie realizacji. Na ryku polskim jesteśmy od ponad 12 lat i przez ten okres zamontowaliśmy około 10000 przydomowych oczyszczalni ścieków NV. Działamy na terenie całego kraju.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów