Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od granicy działki

Przydomowe oczyszczalnie ścieków ze względu na niskie koszty eksploatacji cieszą nie nieustannym zainteresowaniem wśród osób posiadających dom lub planujących ich budowę. Jednak budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwa tylko w miejscach, gdzie przyłączenie się do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej jest niemożliwe. To niejedne ograniczenie możliwości budowy własnej oczyszczalni.
Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od granicy działki

Rozporządzanie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, określa minimalne odległości przydomowej oczyszczalni ścieków od granicy działki oraz obiektów. Wybierając działkę nie posiadającą możliwości przyłączenia do kanalizacji sanitarnej warto zwrócić uwagę na sposób radzenia sobie z produkowanymi odpadami ściekowymi. Niejednokrotnie właściciele posesji ze względu na brak możliwości spełnienia wymaganych odległości przydomowej oczyszczalni i systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków, zmuszeni są do montażu kosztownego w eksploatacji szamba. Poniższy artykuł opisuje niezbędne do zachowania odległość między granicą działki i obecnych na niej obiektów, a przydomową oczyszczalnią i systemem odprowadzenia oczyszczonych ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wymagane odległości
Zarówno biologiczna oczyszczalnia ścieków jak i osadnik gnilny w przypadku oczyszczalni drenażowych zobowiązane są do zachowania poniższych odległości od obiektów i infrastruktury technicznej:
- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych w przypadku budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej. Przepisy dopuszczają montaż przepływowych osadników i przydomowych oczyszczalni ścieków, jeżeli ich odpowietrzenie będzie następowało przez instalację kanalizacyjną a odprowadzenie będzie znajdowało się co najmniej 60 cm górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w budynku.
- 2 m od granicy działki, ciągu pieszego i drogi. Odległość należy liczyć od krawędzi włazów rewizyjnych i wszystkich wywiewek.
- 15 m od studni wody pitnej. Odległość ta dotyczy wszystkich studni wody pitnej, zarówna na danej działce jak i sąsiednich. Bardzie rygorystyczne wymagania są odnośnie odległości studni wodociągowej a miejscem rozsączenia oczyszczonych ścieków. W tym przypadku minimalna odległość powinna wynosić 30 m.
- 1 m od kabli telekomunikacyjnych.
- 3 m od przyłącza gazowego.
- 0,8 m od kabli elektrycznych. 
- 1,5 m od wodociągu.

Niejednokrotnie konieczność zachowania wymaganych odległości warunkuje możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Dotyczy to przede wszystkim małych działek na których montaż oczyszczalni drenażowych jest wręcz niemożliwy. Właśnie dlatego firma Traidenis –Pol z myślą o małych działkach oraz trudnych warunkach wdrożyła typoszereg przydomowych biologicznych oczyszczalni NV. Urządzenia te charakteryzują się kompaktową budową. Oczyszczalnia składa się z jednego, dwukomorowego zbiornika. Pozwala to na montaż oczyszczalni NV już na powierzchni nawet 4-6 m2. Ponadto dolna część zbiornika oczyszczalni posiada kształt stożka, dzięki czemu siły wyporu wód gruntowych nie działają prostopadle do korpusu oczyszczalni. Pozwala to na montaż oczyszczalni NV nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Dodatkową zaletą urządzenia NV jest 20-letnia gwarancja udzielana przez producenta.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów