Obecnie na rynku dostępne są dwa typy przydomowych oczyszczalni ścieków - ekologiczne i biologiczne. Ta pierwsza zwana jest również drenażową i system oczyszczania przebiega w dwóch fazach. Pierwszej beztlenowej, która zachodzi w osadniku gnilnym. To tu zostaje oczyszczonych aż 70% osadu, a następnie w drugiej tlenowej zachodzącej w drenażu rozsączającym. W ekologicznej oczyszczalni ścieków nie mamy możliwości pozyskania oczyszczonej wody i jej ponownego wykorzystania np. do podlewania ogrodu. Praktycznie niemożliwe jest również zbadanie laboratoryjne oczyszczonej wody, ze względu na położenie rur drenażowych głęboko pod ziemią. Sporym utrudnieniem jest także sam montaż rur drenujących i odpowiednie osadzenie ich na terenie działki. Ich długość nie może być mniejsza niż 9 metrów, co budzi sporo problemów z ich umiejscowieniem w przypadku niewielkiej działki o skomplikowanym ukształtowaniu.
Coraz większą popularnością cieszą się oczyszczalnie biologiczne cechujące się znacznie bardziej zaawansowaną technologią oczyszczania ścieków. Skuteczność oczyszczania wynosi aż 98%, dzięki czemu woda powstała w ostatniej fazie procesu może zostać ponownie użyta do podlewania ogrodu, mycia podjazdu a także tarasu. Oczyszczalnia biologiczna zajmuje niewiele miejsca ze względu na to, że cały proces zostaje przeprowadzony w jednym zbiorniku znajdującym się pod ziemią. Sposób działania instalacji polega na odprowadzeniu surowego ścieku do osadnika wstępnego zwanego też gnilnym i tam są wstępnie oczyszczany jest przy mocy beztlenowych bakterii. Rozłożone odpady poddane są dalszemu oczyszczaniu w napowietrzanej komorze przy udziale bakterii tlenowych. Oczyszczalnie biologiczne bez trudu zamontujemy na działce każdej wielkości i w każdym gruncie, nawet tym o niskiej przepuszczalności. W przypadku oczyszczalni biologicznej możemy wybrać czy oczyszczona woda zostanie ponownie użyta czy wypuszczona do gleby w formie tunelu rozsączającego.
Oba typy oczyszczalni posiadają drobne różnice, które mają ogromne znaczenie dla użytkownika. Warto dokładnie przeanalizować różnice pomiędzy nimi i wybrać model idealnie pasujący do naszych preferencji. Czym zatem charakteryzuje się oczyszczalnia ekologiczna?
Spójrzmy także na najbardziej istotne cechy oczyszczalni biologicznej:
Przed podjęciem decyzji o instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą nam w przeanalizowaniu możliwości montażu poszczególnych ich typów na naszej działce. Uwzględnią zapotrzebowanie i długoterminowe ekonomiczne zyski.