Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków - na co zwrócić uwagę

Osoby planujące budowę przydomowej oczyszczalni ścieków często mają dylemat czy oczyszczalnia zmieści się na działce. Decyduje o tym wiele czynników. Począwszy od wielkości samej działki, po wielkość poszczególnych elementów oczyszczalni, ale przede wszystkim konieczność zachowania odpowiednich odległości od poszczególnych obiektów obecnych na danej posesji. Idealne do montażu przydomowej oczyszczalni są duże działki o płaskiej powierzchni, niskim poziomie wód gruntowych oraz piaszczystym, dobrze przepuszczalnym gruncie. Na takim terenie rodzaj, wielkość przydomowej oczyszczalni oraz sposób odprowadzenia oczyszczonych ścieków nie grają roli. Na mniejszych działkach, planując miejsce dla przydomowej oczyszczalni trzeba liczyć się zachowaniem odpowiednich odległości od obiektów na które może oddziaływać oczyszczalnia. Wymagania odnośnie odległości dotyczą nie tylko własnej działki, ale również należy uwzględnić obiekty obecne na działce sąsiedniej.
Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków - na co zwrócić uwagę

Usytuowanie przydomowej oczyszczalni ścieków względem domu
Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków oraz zbiornika bezodpływowego od drzwi zewnętrznych oraz okien powinna wynosić minimum 5 metrów. Odległość należy mierzyć od krawędzi włazów rewizyjnych i kominów wentylacyjnych. Jeżeli chodzi o przepływowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków przepisy dopuszczają montaż w bezpośrednim sąsiedztwie domu, jeżeli odpowietrzenie oczyszczalni będzie przebiegało przez sprawną kanalizację sanitarną domu, a jej ujście znajduje się powyżej 0,6 m od górnych krawędzi okien i drzwi zewnętrznych.

Odległość przydomowej oczyszczalni od granicy działki.
Odległość przydomowej oczyszczalni ścieków czy zbiornika bezodpływowego o pojemności do 10 m3 od granicy działki, chodnika oraz drogi powinna wynosić minimum 2 metry. Odległość mierzy się od krawędzi pokryw oraz wywiewek.

Odległość od studni wody pitnej
Minimalna odległość przydomowej oczyszczalni od studni powinna wynosić 15 m, dotyczy to również studni zlokalizowanych na są sąsiednich działkach. Natomiast odległość od miejsca rozsączenia oczyszczonych ścieków musi wynosić minimum 30 m. Właściciele mały działek posiadający studnie wodociągowe niejednokrotnie rezygnują z montażu przydomowej oczyszczalnie ze względu na brak możliwości zachowania wymaganych odległości.

Infrastruktura techniczna, drzewa i rośliny a przydomowa oczyszczalnia
Podstawowe odległości od podziemnej infrastruktury technicznej jakie należy zachować wynoszą:
- 1,5 m od wodociągu,
- 1,0 m od kabli telefonicznych,
- 0,8 m od kabli elektrycznych,
- 1,5 m od rur z gazem.

Odnośnie odległości od drzew czy roślinności o rozbudowanym systemie korzeniowym nie ma regulacji prawnych. Jednak zaleca się zachować odległość minimum 3 m, ponieważ w dłuższej perspektywie korzenie mogą przyczynić się do uszkodzenia korpusu oczyszczalni.

Wybierając miejsce dla przydomowej oczyszczalni należy pamiętać, że raz na jakiś czas należy liczyć się z wypompowaniem osadu nadmiernego. Dlatego wybrana lokalizacja oczyszczalni powinna umożliwić dojazd wozu asenizacyjnego. Kolejnym czynnikiem jest możliwość powstawania uciążliwości zapachowej, które towarzyszą procesom beztlenowym. Innowacyjnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia NV, która nie posiada osadnika wstępnego i charakteryzuje bezzapachową pracą. Na urządzenie NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów