W skład każdej dostępnej na rynku oczyszczalni ścieków wchodzi czynny osad, składający się z bakterii tlenowych lub beztlenowych. To one żywią się materią organiczną zawartą w ściekach, rozkładają osady, upłynniają wszystkie nieczystości oraz chronią zbiornik przed powstawaniem na jego dnie mułu. Proces oczyszczania z udziałem bakterii zachodzi wtedy, kiedy zapewnimy im odpowiednie warunki:
Wystarczy jednak, że któryś z powyższych elementów zostanie zaburzony możliwe jest zamarcie kolonii bakterii, co skutkuje spadkiem wydajności oczyszczalni i utratą jej podstawowej funkcji. Bakterie w oczyszczalni sprawiają również, że nieczystości przestają być szkodliwe, a nieprzyjemny zapach zostaje zneutralizowany. Odpowiednio dobrane kultury bakterii, które działają w zoptymalizowany sposób i w pełni neutralizują ścieki to także zdecydowanie mniej nieczystości co bezpośrednio przekłada się na dbałość o naturalne środowisko.
Preparaty zawierające w sobie pożyteczne bakterie, dedykowane przydomowym oczyszczalniom ścieków, są najczęściej stosowane w postaci tabletek, granulek lub proszku. Jeśli potrzebujemy naprawdę szybkiego działania i niemal natychmiastowego działania najlepiej sprawdzą się środki w wersji sproszkowanej. W przypadku tabletek następuje stopniowe uwalnianie się bakterii przez dłuższy czas, w procesie rozpuszczania. Bakterie aplikujemy dodając odpowiednią mieszankę do toalety lub dodając ją bezpośrednio do zbiornika gnilnego, będącego elementem drenażowej oczyszczalni ścieków. Jakie bakterie sprawdzą się najlepiej w oczyszczalniach tego typu? Warto wybierać specyfiki z wyselekcjonowanymi szczepami bakterii o ukierunkowanym działaniu, niezwykle żywotnymi i przez to bardzo skutecznymi oraz wydajnymi. Pomogą one w zneutralizowaniu zapachów, uniknięciu tłustego osadu na elementach instalacji, a także zatorów.
Eksperci od przydomowych oczyszczalni ścieków dzielą się na dwie frakcje. Tych, którzy twierdzą, że oczyszczalnie drenażowe bezwzględnie wymagają regularnego stosowania preparatów wspomagających zawierających wyselekcjonowane szczepy bakterii. Inni uważają, że należy wesprzeć oczyszczalnię ich działaniem tylko w pewnych określonych warunkach, kiedy?