Bez względu na to jaki rodzaj oczyszczalni wybierzemy – czy to modele biologiczne czy ekologiczne dla jej możliwie najlepszej efektywności musimy odpowiednio przygotować grunt pod jej instalację. Przed przystąpieniem do prac ziemnych zadbajmy o względy formalne. Montaż oczyszczalni z drenażem wymaga uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni. Drenaż oczyszczalni przeprowadzimy na posesji o odpowiednio dużym metrażu z niskim poziomem wód gruntowych. Ich roczny poziom nie może przekraczać 1,5 metra licząc od poziomu lustra wody do drenażu. Jeśli spełniamy powyższe warunki możemy przystąpić do wykopów. Dół pod instalację powinien mieć wymiary 0,5 metra szerokości oraz 1 metr głębokości. Nie zaleca się wykonywania głębszego wykopu ze względu na problemy z doprowadzaniem tlenu do rur drenarskich. Pamiętajmy, by dopasować głębokość do specyficznego ukształtowania terenu oraz wziąć pod uwagę obecność elementów innych instalacji. Kolejnym etapem będzie ułożenie warstwy żwiru filtrującego o grubości 30 cm. To na nim zostaną ułożone perforowane rury, których zadaniem jest odprowadzanie oczyszczonego ścieku do gruntu. Następnie instalację przysypujemy kolejną warstwą żwiru. Które jeszcze kamienie będą odpowiednie pod drenaż w przydomowej oczyszczalni ścieków?
Szukasz odpowiedzi na pytanie jaki kamień do oczyszczalni przydomowej? Specjaliści są zgodni co do tego, że kamień pod drenaż powinien spełniać określone parametry, by jak najlepiej spełniać swoją funkcję oraz zapewnić najbardziej efektywną pracę całego systemu. Unikajmy drobnego kamienia, który może spowodować zapchanie się rur drenarskich. Zaś zbyt duże wpłyną negatywnie na rozłożenie w gruncie substancji zawartych w ściekach. Optymalnym wyborem będzie materiał o średnicy pomiędzy 4 do 6 cm. Idealnym wyborem będzie:
Pod żadnym pozorem nie przysypujemy instalacji piaskiem, który może doprowadzić do całkowitego zapchania systemu drenażowego i w efekcie konieczność rozkopania i naprawy całej instalacji.
Po wyborze rodzaju kamienia pod drenaż oczyszczalni przychodzi czas na określenie jaka ilość będzie nam potrzebna, co ma wpływ na całkowity koszt całej instalacji. Obliczeń dokonamy biorąc pod uwagę takie zmienne jak całkowita długość drenażu wynosząca ok 12 metrów na osobę, szerokość wykopu 50cm, a także grubość warstwy żwiru wynoszącą 30 cm plus 10 cm którymi przysypujemy instalację od góry. Pomnożone wartości dadzą nam wynik w metrach sześciennych, które należy przeliczyć na tony. Standardowo uważa się, że na 5 użytkowników domowej oczyszczalni ścieków wystarczające będzie 15 ton surowca. Montaż oczyszczalni z system drenażowym sprawdzi się tylko na odpowiednio dużej działce i w odpowiedniej glebie. Warto rozważyć montaż oczyszczalni biologicznej NV, którą zainstalujemy w każdym gruncie, a także pod terenami przejezdnymi. Jej niewielkie rozmiary i możliwość montażu na dużej głębokości do minimum ograniczają jej widoczność, co dla wielu użytkowników ma ogromne znaczenie.