Jeżeli mamy pewność, że na terenie naszej posesji nie ma przeciwwskazań do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, możemy rozpocząć kroki w kierunku finalizacji inwestycji. W pierwszej kolejności należy wybrać urządzenie, którego chęć budowy należy zgłosić. Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze wymagania w tym zakresie.
Budowa oraz eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zgłoszenia. Warunkują to dwa odrębne przepisy. W myśl przepisów Prawa budowlanego (art. 29, ust. 1, pkt 3 w kwestii zgłoszenia budowy) budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy zgłosić , właściwym urzędem jest starostwo powiatowe. Natomiast Prawo ochrony środowiska (art. 153 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.) wymaga zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni.
Zgłoszenie budowy- od czego zacząć?
Jeżeli jesteśmy na etapie planowania budowy domu oraz mamy pewność, że dana działka nie będzie posiadała możliwości przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej, już na etapie projektu budowlanego najlepiej uwzględnić przydomową oczyszczalnię jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. W takiej sytuacji uzyskanie pozwolenia na budowę będzie równoważne ze zgodą na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W przypadku gdy dom jest już wybudowany, lub jesteśmy posiadaczami kosztownego w eksploatacji szamba i szukamy tańszej alternatywy, budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy zgłosić w Starostwie Powiatowym. Razem ze zgłoszeniem należy dostarczyć wypełnione dokumenty:
- mapkę opiniodawczą działki na której ma być zamontowana przydomowa oczyszczalnia z naniesionym miejscem posadowienia urządzenia oraz miejscem odprowadzenia oczyszczonych ścieków;
- wypełnione zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, druk można pobrać w wersji papierowej w starostwie powiatowym lub ze strony internetowej;
- wypełnione oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- dokumentację techniczną przydomowej oczyszczalni ścieków.
Procedura zgłaszania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków odbywa się w trybie milczenia. Brak odpowiedzi w ciągu 21 dni od dnia zgłoszenia chęci budowy oczyszczalni w Starostwie Powiatowym, równoważny jest ze zgodą na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że zgoda ważna jest 2 lata i w tym okresie powinien nastąpić montaż oczyszczalni.
Sam montaż przydomowej oczyszczalni ścieków trwa zazwyczaj jeden dzień. Warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, aby mieć pewność, że oczyszczalnia zamontowana prawidłowo i będzie służyła przez długie lata. Firma Traidenis-Pol jest jednym z czołowych producentów przydomowych oczyszczalni na terenie Polski. Posiada sieć autoryzowanych dystrybutorów z wieloletnim doświadczeniem w branży na ternie całego kraju. Wysokiej jakości przydomowe oczyszczalnie NV objęte są 20-letnią gwarancją.