Każdy z dostępnych na rynku modeli przydomowych oczyszczalni ścieków wykorzystuje w procesie oczyszczania kilka etapów:
Proces napowietrzania w przydomowych oczyszczalniach ścieków powoduje, że bakterie tlenowe wydajnie i sprawnie oczyszczają ścieki i zapobiegają gromadzeniu osadu w nadmiarze. Prawidłowo ustawione parametry w komorze, w której dochodzi do napowietrzania, zmniejszają ryzyko wystąpienia procesów gnilnych, które zachodzą w warunkach beztlenowych. Zapobiegają również zaburzeniom biologicznej równowagi w kolonii bakterii. Co więcej, natlenienie ścieków zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Żadna oczyszczalnia nie będzie działać prawidłowo, jeśli parametry napowietrzania nie zostaną optymalnie ustawione. Dla najwydajniejszej pracy bakterii w reaktorze potrzebne są 2 gr tlenu na metr sześcienny. Spadek poniżej 0,3g/02m3 doprowadzi do ustania procesów tlenowych. Do zadań systemu napowietrzania będzie należało utrzymanie natlenienia na poziomie 1-2 gr tlenu na m3. Wszelkie nieprawidłowości zaburzają funkcjonowanie tego wrażliwego systemu. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego urządzenia takiego jak dmuchawa czy sprężarka. Można wybrać model posiadający funkcję cyklicznego napowietrzania np. w cyklu 2 godziny pracy z 1 godziną przerwy. Wszystkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistami w tej materii, którzy udzielą nam fachowego wsparcia.
Mechanizm napowietrzania można przeprowadzić na kilka sposobów. Czystym tlenem, mechaniczny lub sprężonym powietrzem. To ostatnie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w biologicznych oczyszczalniach ścieków ze względu na bezproblemowe dopasowanie do niewielkiego reaktora, a także wysoką skuteczność. W wielu przydomowych oczyszczalniach montowany jest również dyfuzor, który dba o to, by powietrze zostało doprowadzone do wszystkich części zbiornika. Odpowiednia cyrkulacja zapobiega procesowi gnicia w części najmniej natlenionej. Ruch w zbiorniku sprawia, że bakterie mają większe szanse na sprawne rozłożenie wszystkich ścieków. Istotne jest, żeby dobrać poszczególne elementy do konkretnego typu oczyszczalni oraz wydajności, którą chcemy uzyskać. Tę decyzję pozostawmy firmie, która zajmie się montażem.
W przypadku częstych problemów w dostawach prądu, warto rozważyć zakup biologicznej oczyszczalni NV. Jej wyjątkowa, nowoczesna konstrukcja, pomimo konieczności całodobowego napowietrzania odporna jest nawet na kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu. Dzięki dyfuzorowi, specjalnemu mieszadłu, a także odpowiedniej mikroflorze bakteryjnej negatywne skutki w braku napowietrzania nie są odczuwalne we wrażliwym systemie oczyszczalni.