Jak ustawić napowietrzanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to jeden z najbardziej nowoczesnych, ekonomicznych oraz ekologicznych sposób na oczyszczanie domowych nieczystości. Nieodłącznym elementem tego procesu jest napowietrzanie, które umożliwia wydajną i efektywną pracę bakterii odpowiedzialnych za przebieg cyklu oczyszczania. Jak prawidłowo ustawić napowietrzanie? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Tłumaczymy.
Jak ustawić napowietrzanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Napowietrzanie w domowej oczyszczalni ścieków

Każdy z dostępnych na rynku modeli przydomowych oczyszczalni ścieków wykorzystuje w procesie oczyszczania kilka etapów:

  • Poddanie ścieków fermentacji beztlenowej w osadniku gnilnym zwanym też wstępnym,
  • Rozkład materii na część płynną i stałą. Stała zostaje poddana dalszej fermentacji lub wybierana,
  • Część płynna zostaje przefiltrowana do komory napowietrzającej,
  • Oczyszczona woda zostaje odprowadzona do studni chłonnej, przekierowana bezpośrednio do wód powierzchniowych lub gruntowych, a także wykorzystana do mycia i podlewania.

Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni? Poznaj cały proces

Proces napowietrzania w przydomowych oczyszczalniach ścieków powoduje, że bakterie tlenowe wydajnie i sprawnie oczyszczają ścieki i zapobiegają gromadzeniu osadu w nadmiarze. Prawidłowo ustawione parametry w komorze, w której dochodzi do napowietrzania, zmniejszają ryzyko wystąpienia procesów gnilnych, które zachodzą w warunkach beztlenowych. Zapobiegają również zaburzeniom biologicznej równowagi w kolonii bakterii. Co więcej, natlenienie ścieków zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Żadna oczyszczalnia nie będzie działać prawidłowo, jeśli parametry napowietrzania nie zostaną optymalnie ustawione. Dla najwydajniejszej pracy bakterii w reaktorze potrzebne są 2 gr tlenu na metr sześcienny. Spadek poniżej 0,3g/02m3 doprowadzi do ustania procesów tlenowych. Do zadań systemu napowietrzania będzie należało utrzymanie natlenienia na poziomie 1-2 gr tlenu na m3. Wszelkie nieprawidłowości zaburzają funkcjonowanie tego wrażliwego systemu. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego urządzenia takiego jak dmuchawa czy sprężarka. Można wybrać model posiadający funkcję cyklicznego napowietrzania np. w cyklu 2 godziny pracy z 1 godziną przerwy. Wszystkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistami w tej materii, którzy udzielą nam fachowego wsparcia.

Poznaj najlepsze sposoby napowietrzania

Mechanizm napowietrzania można przeprowadzić na kilka sposobów. Czystym tlenem, mechaniczny lub sprężonym powietrzem. To ostatnie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w biologicznych oczyszczalniach ścieków ze względu na bezproblemowe dopasowanie do niewielkiego reaktora, a także wysoką skuteczność. W wielu przydomowych oczyszczalniach montowany jest również dyfuzor, który dba o to, by powietrze zostało doprowadzone do wszystkich części zbiornika. Odpowiednia cyrkulacja zapobiega procesowi gnicia w części najmniej natlenionej. Ruch w zbiorniku sprawia, że bakterie mają większe szanse na sprawne rozłożenie wszystkich ścieków. Istotne jest, żeby dobrać poszczególne elementy do konkretnego typu oczyszczalni oraz wydajności, którą chcemy uzyskać. Tę decyzję pozostawmy firmie, która zajmie się montażem.

Co z napowietrzaniem w przypadku braku prądu?

W przypadku częstych problemów w dostawach prądu, warto rozważyć zakup biologicznej oczyszczalni NV. Jej wyjątkowa, nowoczesna konstrukcja, pomimo konieczności całodobowego napowietrzania odporna jest nawet na kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu. Dzięki dyfuzorowi, specjalnemu mieszadłu, a także odpowiedniej mikroflorze bakteryjnej negatywne skutki w braku napowietrzania nie są odczuwalne we wrażliwym systemie oczyszczalni.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów