Wśród nowoczesnych alternatyw dla tradycyjnego szamba znajdziemy niezwykle ekologiczne i tanie w eksploatacji przydomowe oczyszczalnie ścieków. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Sposób usuwania zależny będzie od rodzaju instalacji, a także możliwości gruntowych. W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieki powstałe w wyniku procesu oczyszczania mogą zostać zmagazynowane i ponownie wykorzystane lub odprowadzone do naturalnego cieku wodnego. Oczyszczalnie ekologiczne z instalacją drenażową wymagają od nas budowy specjalnego pola drenażowego, które należy zlokalizować minimum 1,5 metra nad poziomem wód gruntowych. Jeśli jednak ich poziom jest zbyt wysoki musimy wznieść kopiec filtracyjny w formie nasypu, w którym umieścimy cały system drenażu. Również obecność pokrywy zbiornika oczyszczalni wymaga od nas zastosowania trików, które pomogą nam ukryć element instalacji, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp. Te sytuacje budzą w potencjalnych użytkownikach najwięcej niepokoju i zmuszają do postawienia sobie pytania – jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?
Zdecydowanie najchętniej stosowanym sposobem na ukrycie przydomowej oczyszczalni ścieków jest nasadzenie w okolicy pokrywy lub kopca filtracyjnego. Odpowiednio dobrane rośliny pomogą nam zamaskować niechciane, widoczne elementy instalacji, a także będą skutecznie pobierać z gleby nadmiar wody. Które gatunki będą najlepsze? Doskonale sprawdzą się te charakterystyczne dla linii brzegowej, a także te bagienne. Wśród najbardziej polecanych gatunków krzewów znajdziemy:
Natomiast odpowiednimi bylinami będą:
Niewskazane jest sadzenie drzew i krzewów, posiadających rozbudowane systemy korzeniowe, które mogą uszkodzić elementy instalacji oczyszczalni.
Sporo zastrzeżeń budzi uprawa owoców i warzyw na terenie przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie mamy pewności jaki wpływ na właściwości spożywcze, walory smakowe oraz przede wszystkim na nasze zdrowie mają oczyszczone ścieki. Choć każdy z modeli przydomowej oczyszczalni ścieków cechuje się wysoką skutecznością oczyszczania, to nawet w najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniu nie ma 100% efektywności. Kwestią, która budzi wątpliwości jest również możliwość wystąpienia usterki, w trakcie której nastąpi wybicie ścieków i dojdzie do skażenia powierzchniowej warstwy gleby i roślin w niej rosnących. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie obsadzenie poletka oraz okolic pokrywy oczyszczalni roślinami kwitnącymi czy minimalistycznym skalniakiem, które nie tylko stworzą estetyczną kompozycję, ale również nie będzie budzić wątpliwości co do naszego stanu zdrowia jak w przypadku sadzenia warzyw i owoców. Wśród innych wartych rozważenia pomysłów znajdziemy mniej naturalne sposoby takie jak głazy narzutowe, wanienkę dla ptaków, lekkie rzeźby czy rośliny w ozdobnych donicach. W tej kwestii zdajmy się na własną wyobraźnię i kreatywność.