Konieczność przerobienia szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków posiada wiele uzasadnionych powodów. Szambo choć z reguły spełnia swoją funkcję to okazuje się rozwiązaniem niezwykle problematycznym i technologicznie przestarzałym. Konieczność wywożenia nieczystości czasem nawet dwa razy w miesiącu generuje ogromne koszty, nierzadko nawet rzędu kilku tysięcy rocznie. Szczególnie w przypadku, kiedy gospodarstwo domowe zamieszkują więcej niż 4 osoby. Biologiczna oczyszczalnia ścieków pozwala nam dodatkowo wykorzystać oczyszczoną wodę powstałą w całym procesie do podlewania ogrodu czy mycia podjazdu i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przed podjęciem decyzji o tym co jest lepsze w naszym przypadku zastanówmy się i przeanalizujmy takie aspekty jak:
Co jednak zrobić, kiedy posiadamy już szambo i chcemy zmienić sposób pozbywania się ścieków?
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad możliwością przerobienia szamba na domową oczyszczalnię ścieków. W zależności od rodzaju i wielkości posiadanego zbiornika na nieczystości opcja ta jest bardzo prawdopodobna. Przed rozpoczęciem prac należy bardzo dokładnie sprawdzić stan zbiornika na nieczystości. Wszelkie wady i nieszczelności mogą uniemożliwić to zadanie. Jeśli techniczne aspekty nie budzą wątpliwości zastanówmy się nad metodą oczyszczania. Do wyboru mamy oczyszczalnie ekologiczne oraz biologiczne, wykorzystujące kolonie bakterii do całego procesu. Konieczny będzie również montaż odpowiednich systemów napowietrzających, drenażu rozsączającego lub zbiornika, który posłuży nam do przechowywania wody z oczyszczonych ścieków. Analizę i wybór odpowiedniej instalacji najlepiej powierzyć specjalistom, którzy fachowo doradzą i sprawnie przeprowadzą cały montaż urządzenia.
W przypadku zmiany szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków mamy do czynienia z nieistotnym odstąpieniem od wcześniej zatwierdzonego projektu budowlanego, więc nie jest wymagana zmiana wydanego już pozwolenia. Dokonać trzeba jednak zgłoszenia oczyszczalni do Urzędu Miasta lub Gminy, na terenie której znajduje się nasza posesja. Dopiero po 21 dniach uzyskujemy tak zwaną „milczącą zgodę” chyba, że zostaniemy poinformowani o zastrzeżeniach w związku z jej budową. Jeśli nie otrzymamy żadnego pisma możemy rozpocząć prace nad przerabianiem szamba. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia to czy oczyszczalnia stanie w tym samym miejscu co szambo. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków w miejsce starego szamba jest naprawdę prostym zadaniem, pod warunkiem, że przekażemy to zadanie w ręce profesjonalistów. Przerobienie szamba to ogromna oszczędność, wyjątkowa wydajność oraz bezpieczeństwo. Warto zdecydować się na ten krok również ze względu na ekologiczne podejście do środowiska naturalnego. Wielu inwestorów przekonuje to rozwiązanie ze względu na brak zapachu wydobywającego się z oczyszczalni ścieków.