Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szamba?

Szambo jest najtańszym w budowie i najpopularniejszym sposobem odprowadzenia ścieków. Jego budowa jest możliwa w miejscach gdzie brak zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Jednak decydując się na to rozwiązanie warto dokonać porównania z rozwiązaniami alternatywnymi. Pod niską ceną montażu szamba kryje się kilka wad.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szamba?

Wynika to przede wszystkim z faktu kosztownej i uciążliwej eksploatacji szamba. Obecnie każdy posiadacz szamba powinien mieć udokumentowany jego wywóz. Wiąże się to z podpisaniem umowy z firmą posiadającą uprawnienia do opróżniania i wywozu szamb w celu utylizacji. Przepisy prawne dopuszczają do przeprowadzania przez uprawnione do tego organy kontroli i okazania dokumentów świadczących o wywozie szamba przez tabor asenizacyjny. Jednorazowy koszt wywozu szamba to wydatek około 150-300 zł w zależności od regionu. Przekłada się to na roczny koszt eksploatacji szamba wysokości kilku tysięcy złotych. Kolejną niechcianą konsekwencją posiadania szamba jest nieprzyjemny zapach. Poniżej podpowiadamy w jaki sposób radzić sobie z tym problemem.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z szamba?
Uciążliwość zapachowa w szambie pojawia się głównie w chwili gdy zbiornik zapełnia się i wymaga opróżnienia. Aby zneutralizować zapach należy dodać do szamba odpowiedni biopreparat. Na rynku dostępny jest szeroki wybór biopreparatów. Warto zwrócić uwagę na ich zawartość. Biopreparaty są bakteryjne lub bakteryjno-enzymatyczne. Drugie z wymienionych wzbogacone są o enzymy przyspieszające i wspomagające upłynnianie zawartości szamba. Biopreparaty dostępne są w różnych formach płynnej, sypkiej, w saszetkach itp.. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Usunięcie nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni jest czasochłonne. Dlatego w celu uniknięcia takich sytuacji należy systematyczne stosować biopreparaty. Ponadto w celu uniknięcia przelania szamba warto zamontować czujnik informujący o zapełnieniu zbiornika. Należy pamiętać, że w szambie zachodzą procesy beztlenowe, którym oprócz brzydkich zapachów towarzyszą groźne gazy. Dlatego przy wyborze osadu nadmiernego należy zachować szczególną ostrożność.

Brak możliwości przyłączenia się do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej zobowiązuje mieszkańców do zagospodarowania produkowanych odpadów ściekowych. Najtańszą w budowie opcją jest szambo, lecz uwzględniając powyższe przesłanki warto zainwestować w rozwiązania tańsze oraz mniej uciążliwe w eksploatacji. Takie możliwości stwarzają przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Biologiczna oczyszczalnia mimo, że wymaga sporych nakładów finansowych, to z racji taniej eksploatacji inwestycja zwraca się po kilku latach. Większość dostępnych na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków wymaga wyboru osadu czynnego nie częściej niż 1-4 razy na rok. Ponadto w oczyszczalni zachodzą procesy tlenowe, więc jej praca nie wydziela przykrych zapachów oraz w przypadku znacznej części urządzeń nie jest wymagane stosowanie biopreparatów. Jakościowe rozwiązanie proponuje firma Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oferowana przydomowa oczyszczalnia NV wyróżnia się bezawaryjną pracą oraz 20-letnią gwarancją.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Bezpłatna wycena Twojej oczyszczalni

Zadzwoń - 788 788 026

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Bład! Twoja wiadomość nie została wysłana.

Wysyłając wiadomość akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wizyta i doradztwo GRATIS! Kompleksowa usługa od samego początku na najwyższym poziomie. Zobacz nasze największe atuty:

20 LAT GWARANCJI

Na wszystkie nasze produkty

12 LAT W POLSCE

Pracujemy na terenie całego kraju

22 LATA W EUROPIE

Współpracujemy na innych rynkach

30000 MONTAŻY

Posiadamy doświadczony zespół specjalistów