Sposób odprowadzania ścieków z domu jednorodzinnego czy letniskowego to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć planując budowę czy zakup nieruchomości. W chwili, kiedy niemożliwe jest podpięcie działki do miejskiej czy gminnej sieci kanalizacyjnej staniemy przed dylematem co wybrać – szambo czy oczyszczalnię? Wybór uzależniony będzie od potrzeb mieszkańców wielkości działki i rodzaju gruntu, a także od możliwości finansowych. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również aspekt ekologiczny inwestycji, czyli wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Do niedawna wybór szamba był oczywisty, ale w chwili, kiedy na rynku zaczęły się pojawiać znacznie nowocześniejsze, technologicznie zaawansowane i niezwykle wygodne przydomowe oczyszczalnie warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań. Który system sprawdzi się najbardziej w naszym konkretnym przypadku? Pomocne okaże się zestawienie stworzone przez naszych specjalistów.
Na działkach, które pozbawione są dostępu do sieci kanalizacyjnej właściciele stoją przed dylematem co wybrać – przydomową oczyszczalnię ścieków czy szambo. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom obu rozwiązań. W przypadku szamba do zalet z pewnością możemy zaliczyć:
Warto jednak pamiętać o mniej pozytywnych aspektach montażu szamba:
Spójrzmy także na zestawienie korzyści, jakie niesie za sobą wybór przydomowej oczyszczalni:
Nie zapominajmy jednak, że to rozwiązanie ma także swoje wady:
Oba rozwiązania diametralnie różnią się od siebie, reprezentując dwa skrajne podejścia do gospodarowania ściekami. Różnią się budową, sposobem działania, ceną oraz wydajnością. Podejmując decyzję o tym co okaże się lepsze w przypadku naszego gospodarstwa domowego musimy wziąć pod uwagę także wielkość działki, możliwości gruntu, nasze potrzeby i przekonania względem ekologiczności rozwiązań. Warto rozważyć także ekonomiczność na przestrzeni kilku lat i tu dane zdecydowanie przemawiają na korzyść przydomowych oczyszczalni ścieków. Roczny koszt eksploatacji oczyszczalni zamyka się w kwocie kilkudziesięciu złotych. Zaś w przypadku szamba, które nierzadko jesteśmy zmuszeni wywozić nawet dwa razy w miesiącu kwota ta urasta do niebotycznej sumy 5 tys. zł. Oczyszczalnie oferują nam dodatkowo bezpieczeństwo w codziennej eksploatacji, możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków w postaci wody do podlewania ogrodu czy mycia podjazdu. Ta opcja sprawdzi się w szczególności w przypadku domów z dużym ogrodem, w których konieczne jest podlewanie trawy i roślin.